Zwiedzając Pakość nie można zapomnieć o jej związkach z Notecią. Obecnie rzeka nie ma już tak dużego znaczenia dla wodnego transportu towarowego, jednak jest uznawana za jeden z najciekawszych szlaków turystycznych żeglarzy, motorowodniaków i kajakarzy, będąc częścią tzw. „Pętli Wielkopolskiej”.
Obiektem wartym zobaczenia w Pakości jest śluza, znajdująca się na 81 km drogi wodnej Warta – Kanał Bydgoski. Tworzy ona wraz ze śluzą w Łabiszynie szlak wodny tzw. Noteć Górną. Jest to typowa budowla jednokomorowa o napędzie ręcznym i elektrycznym, którą wybudowano w 1882 r.
Obiektami, które warto zobaczyć w Pakości są pomniki. Wymienić tu należy pomnik poległych Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym w Pakości. Na bryle pomnika usytuowanym na schodkowym postumencie znajduje się granitowa tablica z wyrytymi nazwiskami jedenastu poległych w walce powstańców. Całość zwieńczy kamienny krzyż wzorowany na Wielkopolskim Krzyżu Powstańczym. Z kolei przy kościele św. Bonawentury stoi pomnik, który przedstawia orła trzymającego w dziobie zerwany łańcuch symbolizujący wyzwolenie spod zaborów. Równie ważnym pomnikiem jest pomnik Konfederatów Barskich znajdujący się przy kaplicy Wniebowstąpienie Pańskie. Pamiątkowy kamień upamiętnia miejsce pochówku konfederatów barskich poległych w walce z Rosjanami w 1769 r. Poległo 97 konfederatów, których pochowano niedaleko kaplicy.
Inną atrakcją jest również linowa kolejka towarowa zbudowana w 1960 roku. Łączy kamieniołom w Piechcinie z zakładami sodowymi w Janikowie. Przecina gminę Pakość i przechodzi nad Jeziorem Pakoskim. Służy do transportu kamienia wapiennego. Długość kolejki wynosi ok. 7km. Poruszają się po niej 164 wagoniki z prędkością 2,3 m/s.
Koleją atrakcją jest jankowski pałac malowniczo położony na brzegu zachodniej części Jeziora Pakoskiego i otoczony dziewiętnastowiecznym parkiem krajobrazowym.
Pakość to nie tylko zabytki architektury, ale także bogate tereny rekreacyjne, na których dominują jeziora dające możliwość aktywnego wypoczynku nad wodą. Pierwsze z nich, jezioro Pakoskie, rozciąga się na obszarze sąsiednich gmin: Janikowo, Mogilno, Strzelno łącząc ze sobą Noteć Wschodnią i Zachodnią. Składa się z dwóch zbiorników przedzielonych groblą: Jeziora Pakoskiego Północnego i Południowego. Jezioro wraz z utworzoną plażą w pobliskim Jankowie stanowi doskonałą atrakcję turystyczną dla miłośników wypoczynku nad wodą, wędkowania czy też uprawiania sportów wodnych jak żeglarstwo czy kajakarstwo.
Z kolei jezioro Mielno leży w ciągu jezior obejmujących trzy zbiorniki: jezioro Pakoskie, jezioro Mielno, jezioro Sadłogoszcz. Do akwenu uchodzi rzeka Smyrnia, drugi co do wielkości ciek wodny na terenie gminy. Nad jeziorem znajduje się przystań żeglarską Inowrocławskiego Klubu Żeglarskiego w Łącku.
Istotnym walorem przyrodniczym gminy jest rzeka Noteć. Na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego jest ona główną rzeką w dorzeczu Odry i jedyną dużą rzeką na terenie powiatu inowrocławskiego.
Zobacz galerię Gminy Pakość: