Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości

Ocena 0/5

665 lat temu, dokładnie 9 lutego 1359 roku miało miejsce niezwykle ważne wydarzenia dla Pakości – król Kazimierz Wielki nadał prawa miejskie naszemu miastu. W rocznicę tego wydarzenia wspólnie mogliśmy celebrować ten wyjątkowy dla nas jubileusz.

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się w samo południe mszą świętą w kościele pw. św. Bonawentury w Pakości, której przewodniczył abp. Krzysztof Włodarczyk. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości jubileuszowych wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerowali ulicami Pakości do Ośrodka Kultury i Turystyki, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia pocztów sztandarowych i odśpiewania hymnu państwowego. Wysłuchano również piosenki o Pakości. 

Następnie Gości przywitał i krótką przemowę okolicznościową wygłosił burmistrz Pakości Zygmunt Groń.  
- „Szanowni Państwo, Zebrani Goście.  9 lutego 1359 r. w Brześciu Kujawskim, król Kazimierz Wielki nadał Pakości prawa miejskie według wzoru magdeburskiego. To niesamowicie ważna i symboliczna data w historii naszego miasta. Z tej okazji chciałbym serdecznie powitać wszystkich Państwa na obchodach 665-lecia nadania praw miejskich Pakości” – powiedział burmistrz. Rys historyczny Pakości przedstawiła zastępczyni burmistrza Róża Sielecka. 

Po oficjalnej części na scenie wystąpili uczniowie Szkół Podstawowych z terenu gminy, zespół Pakościanie oraz artyści Dawid Janiak i Karol Kawka. Podczas uroczystości miała miejsce premiera kolejnej piosenki o Pakości autorstwa Karola Kawki pn. „Pakoska historyczność”.

Okolicznościowe przemówienia wygłosiło wielu zaproszonych gości, kierując przy tym ogrom ciepłych słów i życzeń składanych na ręce burmistrza Zygmunta Gronia i przewodniczącej Rady Miejskiej w Pakości Joanny Błaszak. List gratulacyjny od wojewody województwa kujawsko-pomorskiego Michała Sztybel oraz wójta Złotnik Kujawskich Witolda Cybulskiego odczytała sekretarz gminy Joanna Zemełka.

Podczas uroczystości burmistrz Zygmunt Groń podziękował za współpracę byłemu ministrowi, posłowi na Sejm X kadencji Łukaszowi Schreiber oraz byłej poseł Ewie Kozaneckiej, a także radnemu Powiatu Inowrocławskiego Markowi Knop za wsparcie i  pomoc w pozyskaniu środków finansowych dla Pakości. Na zakończenie obchodów 665-lecia czekał okolicznościowy tort, ufundowany przez Cukiernię i Piekarnię „Marta” Rafał Małaczek.

W uroczystości udział wzięli: wiceprzewodniczący Rady Powiatu Inowrocławskiego Ryszard Jagodziński, radny Powiatu Inowrocławskiego Marek Knop, przewodnicząca Rady Miejskiej w Pakości Joanna Błaszak wraz z radnymi Rady Miejskiej w Pakości, zastępca burmistrza Pakości Róża Sielecka, sekretarz Gminy Joanna Zemełka, skarbnik Gminy Sławomir Majchrzak, kierownik referatu organizacyjnego i komunikacji społecznej Sylwia Rygielska, pracownicy Urzędu Miejskiego w Pakości, arcybiskup Krzysztof Włodarczyk, o. Walenty Łaga, o. Leon Barczak, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Pakości Katarzyna Kurowska, kierownik Domu Dziennego Pobytu Senior+ Ewa Mikołajczyk, kierownik Centrum Usług Wspólnych Gminy Pakość Agnieszka Chlebicka, kierownik Biblioteki Publicznej w Pakości Olga Kapelińska, dyrektor Ośrodka Kultury i Turystyki w Pakości Sebastian Witkowski, kierownik świetlicy środowiskowej „Przystań” w Pakości Ewa Jabkowska, dyrektor szkoły podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości Mariola Szlyfarska,  dyrektor szkoły podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości Mirosław Gozdera, dyrektor szkoły podstawowej im. Armii Krajowej w Kościelcu Dorota Tulibacka, dyrektor przedszkola miejskiego w Pakości Izabela Badyna, sołtysi sołectw, dyrektor Zespołu Szkół w Kościelcu Karol Błażejczak, rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości im. Księcia Kazimierza Kujawskiego w Inowrocławiu Wiesław Juchacz, prezes Fundacji Kalwaria Pakoska Arek Fryszka, zastępca dyrektora Szpitala Wielospecjalistycznego im. dr Ludwika Błażka w Inowrocławiu Bartosz Myśliwiec, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Pakości Michał Szkudłabski, prezes Przedsiębiorstwa Usług Gminnych w Pakości Krzysztof Jankowski, zastępca komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu Ireneusz Taraszka, dyrektor Zakładu Doświadczalnego Kołuda Wielka Paweł Drzażdżewski, zastępca dyrektora Zakładu Doświadczalnego Kołuda Wielka Kamila Kłos, były prezes Przedsiębiorstwa Usług Gminnych w Pakości Wiesław Nurski, członkowie Stowarzyszenia Firm Miasta i Gminy Pakość na czele z prezesem Stowarzyszenia Tomaszem Kujawą, radna Rady Miejskiej w Janikowie Joanna Witkowska, była posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencji Ewa Kozanecka, zastępca burmistrza Janowca Wielkopolskiego Michał Werkowski, sekretarz Gminy Inowrocław Grażyna Zaremba, burmistrz Gniewkowa Adam Straszyński, przedstawiciel Zespołu Pieśni Ludowej Pakościanie Maria Kasprzak, prezes Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło Pakość Lidia Frąszczak, prezes Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń” Małgorzata Machcińska, przedstawiciel Uniwersytetu Trzeciego Wieku Alina Strzelczyk, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło Pakość Lidia Grzelak,  prezes Ludowego Zespołu Sportowego Kościelec Józef Wiśniewski, prezes Klubu Sportowego Notecianka Pakość Gwidon Sudoł, prezes Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego Kościelec Mariusz Stefaniak oraz mieszkańcy gminy.

Galeria zdjęć

Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (1) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (2) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (3) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (4) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (5) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (6) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (7) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (8) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (9) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (10) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (11) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (12) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (13) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (14) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (15) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (16) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (17) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (18) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (19) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (20) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (21) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (22) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (23) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (24) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (25) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (26) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (27) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (28) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (29) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (30) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (31) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (32) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (33) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (34) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (35) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (36) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (37) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (38) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (39) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (40) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (41) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (42) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (43) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (44) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (45) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (46) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (47) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (48) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (49) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (50) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (51) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (52) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (53) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (54) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (55) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (56) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (57) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (58) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (59) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (60) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (61) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (62) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (63) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (64) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (65) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (66) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (67) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (68) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (69) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (70) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (71) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (72) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (73) Uroczystość 665-lecia nadania praw miejskich Pakości (74)
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.