Warsztaty lalek kujawianek
W piątek w budynku Centrum Informacji Turystycznej w Pakości odbyły się warsztaty tworzenia papierowych lalek kujawianek, zorganizowane przez Urząd Miejski w Pakości – Referat Promocji, Sportu, Spraw Społecznych i Pozyskiwania Funduszy. Wydarzenie skierowane było do dzieci w wieku 7–11 lat.
Zajęcia miały charakter edukacyjno-artystyczny i pozwoliły uczestnikom w aktywny oraz twórczy sposób obcować z lokalnym dziedzictwem kulturowym. Podczas spotkania dzieci poznały kujawskie tradycje oraz nauczyły się regionalnej rymowanki, co dodatkowo przybliżyło im bogactwo kultury regionu.
Szczególnym elementem warsztatów było symboliczne tworzenie papierowych lalek kujawianek. Dzieci na kartkach zapisywały swoje intencje, które następnie umieszczane były w dłoniach lalek. Kujawska lalka nie posiada oczu — zgodnie z tradycją nie ocenia świata, a jej intencje pozostają czyste i szczere, co nadawało pracy dzieci wyjątkowy, refleksyjny charakter.
Na uczestników czekał również poczęstunek, który umilił wspólnie spędzony czas. W wydarzeniu aktywny udział wziął zastępca burmistrza Pakości Radosław Siekierka, wspierając inicjatywę i integrując się z najmłodszymi mieszkańcami gminy.
Warsztaty przebiegły w miłej i twórczej atmosferze, a uśmiechy dzieci były najlepszym dowodem na to, że pielęgnowanie lokalnych tradycji może być nie tylko wartościowe, ale także atrakcyjne dla młodego pokolenia.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!